Kastamonu Saf Salep  • 170,00₺

Mevcut Seçenekler:


Sıcak salep içeceği tarifi:

1 LT  süt 6 fincan 1 tatlı kaşığı salep isteğe bağlı toz şeker ve salep kuru olarak ayrı bir kapta karıştırılır süte karıştırarak ilave edilir süt kaynadıktan sonra yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynatılıp sıcak olarak servis yapılır sürekli aynı tarafa karıştırılmalıdır üzerine isteğe bağlı toz tarcın atılır

Salep Kastamonu  meşe ormanı salebidir ve en değerlisidir

Şimdi salep zaman  En kalitelisi ilimizde yetişen salep, tam ortasında bulunduğumuz kış mevsimiyle özdeşleşmiş bir içecek.

Doyumsuz lezzetin yanında şifa arayanların vazgeçemediği salebin en doğalını bulabileceğimiz bir şehirde yaşıyoruz

Kastamonu yöresel ürünleri  sözde değil özde organik ürünlerini satmayı sürdürüyor.
 
En önemlisi “orkide” kökü tabii. Yani en kralının Kastamonu’nun dağında, yazısında yetiştiği salep…
  Çiçeklerin en nadidesi orkidenin bu yanı pek de bilinmeyen, insanoğluna şifa armağını olarak sunulmuş salep


KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUYOR

Salep, kış aylarında tüketimi artan sıcak içecekler arasında ilk sırada gelmektedir. Burada vücut ısısını artırarak, soğuktan korumasının büyük rolü vardır. Ayrıca soğuk havalarla birlikte artış gösteren grip ve nezle gibi kış hastalıklarının tedavisinde de etkindir. Bu hastalıkların sık görülen şikayetlerinden öksürüğün azalmasına yardımcıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan salep, göğsü yumuşatır ve boğaz ağrısına iyi gelir. Hastalık belirtileri vücutta hissedildiğinde sıcak bir salep içmek şikayetlerin önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

KİLO VERDİRİYOR

Salep denilince akla gelen lezzetlerden biri tarçındır. Bu ikili bir araya geldiğinde sağlığa faydaları çok daha fazla artmaktadır. Öncelikle tarçın, tatlı yemekten kendini alıkoyamayan kişiler için iyi bir dengeleyicidir. Kan şekerini kontrol altına aldığı için aniden ortaya çıkan tatlı krizlerini engeller. Bu sayede evde, sağlıklı koşullarda hazırlanan salep ile aç kalmadan kilo vermek de mümkün olabilir. İyi bir ara öğün alternatifi olan salep-tarçın ikilisi, midede uzun süre kalacak ve tokluk hissi sağlayacaktır.

YAĞ YAKMA HIZINI ARTIRIYOR

Sütle pişirilen salep, içerdiği kalsiyum ve protein desteğiyle vücudun daha fazla yağ yakmasına olanak sağlar. Sağlıklı kilo vermede elzem bir kural vardır: kasları korumak ve kötü yağ hücrelerinin yakılmasını sağlamaktır. Bu şekilde verilen kilo da daha kalıcı olacaktır. Süt ile hazırlanan salebin mucizevi özelliklerinden biri de yağ yağma hızını artırmasıdır. Bunun için 1 su bardağı 190 kalori olan salebe kış aylarında beslenme programında özel bir yer ayırılması önemlidir

BAŞ AĞRISINA İYİ GELİYOR

Soğuk havalar nedeniyle kapalı ve havasız ortamlarda geçirilen süreler de uzar. Yoğun iş temposu ve koşuşturma içerisinde belli aralıklarla havalandırılmayan yerlerde uzun saatler kalmak kişinin kendisini hem yorgun hissetmesine hem de baş ağrısı yaşamasına neden olabilir. Bazen iş yerlerinde verilecek küçük bir mola ve bu molada tüketeceğiniz bol tarçınlı bir salep hem kişinin rahatlamasını sağlayacak hem de baş ağrısına iyi gelecektir.

SALEP İÇMEK İÇİN 5 NEDEN DAHA

* Hemoroit şikayetlerinin azaltılmasında etkin rol oynar.
* Kabızlık ve şişkinliği giderir, sindirimi kolaylaştırır.
* Hafızayı ve zihni güçlendirir.
* Adet düzensizliğine iyi gelir.
* Cinsel gücü artırıcı özelliktedir.


Yorum Yap